×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 315

مصاحبه خبرگزاری گردشگری سلامت ایران

 

در شهر سلیمانیه دفتر جذب بیمار تاسیس می‌کنیم

 

گفت‌وگو با سیروس فاتحی، مدیر بیمارستان خصوصی دکتر سید‌الشهدایی سنندج

استان کردستان به دلیل قرابت فرهنگی و زبانی با اقلیم کردستان عراق می‌تواند تبدیل به یک قطب درمانی برای اتباع این منطقه باشد. اقلیم کردستان عراق منطقه‌‌ پرجمعیتی است که کادر درمانی و نیروی انسانی زبده‌ای را در حوزه درمان و سلامت ندارد. از این رو اتباع این منطقه به دنبال درمان مناسب به کشورهای مجاور سفر کرده و از ظرفیت‌های درمانی سایر کشورها استفاده می‌کنند.

سیروس فاتحی، مدیر بیمارستان خصوصی دکتر سید‌الشهدایی سنندج از ظرفیت این بیمارستان و کردستان برای جذب توریست‌های درمانی این منطقه می‌گوید.

بیمارستان سیدالشهدایی  در چه سالی تاسیس شده و چه خدمات درمانی را ارائه می‌دهد؟

بنیان‌گذار و سازنده بیمارستان سیدالشهدا دکتر سیدبقا سید‌الشهدایی است. این بیمارستان یک بیمارستان جنرال بوده که در سال 90 با 50 تخت تاسیس شده است. در این بیمارستان 6 بخش بستری که 4 بخش بیمارخواب و 2 بخش icu و ccu، اورژانس، آزمایشگاه، رادیولوژی و داروخانه شبانه‌روزی نیز وجود دارد. این بیمارستان اولین بیمارستان در سنندج است که مجوز IPD را دریافت کرده است.

استان کردستان، یک استان مرزی است و به دلیل همجواری با اقلیم کردستان عراق، این استان می‌تواند یکی از مراکز جذب توریست درمانی از اقلیم کردستان باشد. با توجه به این مهم آیا استان کردستان و شهر سنندج ظرفیت پذیرش بیمار از اقلیم کردستان را دارد؟

بافت جمعیتی اقلیم کردستان عراق به‌صورت عشیره‌ای است. اگر در ایران و استان کردستان برای آن‌ها مشکلی پیش بیاید، بازتاب بسیار بدی را در اقلیم خواهد داشت. اما اگر بتوانیم اعتماد آن‌ها را جلب کنیم، در شرایط کنونی کشور، ارزآوری بسیار خوبی را از این منطقه خواهیم داشت.

مطالب مرتبط:

در استان به جز پیوند اعضا، همه خدمات پزشکی قابل ارائه است. حتی در شهر سنندج مرکز درمان ناباروری هم نیز فعال است می‌تواند در حوزه درمان ناباروری بیماران این منطقه را نیز جذب کند و کلیه خدمات را به آن‌ها نیز ارائه دهد. بنابراین در حوزه ارائه خدمات درمانی به آن‌ها اساسا مشکلی وجود ندارد. درواقع مشکل اصلی جذب توریست و بیمار از این منطقه است. ما در بیمارستان سیدالشهدایی فعالیت‌هایی را برای جذب توریست درمانی انجام داده‌ایم و در این راه با چند شرکت تسهیل‌گر نیز قرارداد بستیم. اما متاسفانه شرکت‌ها چندان موفق عمل نکرده‌اند.

استان کردستان طبیعت بسیار زیبایی دارد. به اعتقاد من اگر به طبیعت این منطقه توجه شود، قطعا گردشگری در شمال ایران را تعطیل خواهد کرد. از این طبیعت می‌توان برای جذب توریست تندرستی نیز استفاده کرد.

بیمارستان سیدالشهدایی از چه شیوه‌های تبلیغاتی برای معرفی و جذب گردشگر سلامت استفاده می‌کند؟

باتوجه به اینکه استان کردستان با اقلیم کردستان عراق هم‌مرز بوده و زبان و فرهنگ مشترک داریم، تصمیم گرفته‌ایم که بر روی بازار این منطقه متمرکز شویم. در همین راستا هم فعالیت‌های تبلیغاتی انجام داده‌ایم.

یکی از این فعالیت‌ها ساخت تیزر تبلیغاتی از بیمارستان برای پخش در صداوسیما اقلیم کردستان است.

اخبار اکوسیستم گردشگری سلامت را در تلگرام مدتورپرس دنبال کنید

ما همچنین در نمایشگاه‌هایی که مرتبط با اقلیم است شرکت کرد‌ه‌ و در شهر سلیمانیه بروشورهایی را نیز توزیع کردیم.

از دیگر فعالیت‌های بیمارستان مذاکره و بستن قرارداد با یک شرکت مرتبط در این حوزه است. درواقع قرار است به‌زودی دفتری را در اقلیم کردستان شهر سلیمانیه تاسیس کرده و پزشکی را برای مشاوره و ارجاع بیمار به ایران در در این دفتر استخدام کنیم.

اگر برنامه‌ریزی‌های ما به درستی پیش رود، این دفتر اواخر اسفند ماه شروع به کار خواهد کرد. البته مطمعن هستم در انجام این کار با قوانین دست‌وپاگیری مواجه خواهیم شد. من از وزارت امورخارجه می‌خواهم که برای اخذ مجوزهای لازم در این منطقه، پیش‌قدم باشد و ما را نیز حمایت کنند.

در مدت فعالیت بیمارستان سیدالشهدایی چه تعداد گردشگر سلامت جذب کرده‌اید؟

بیمارستان سیدالشهدایی در سال گذشته چندان در جذب توریست درمانی موفق نبود. اما امسال با فعالیت‌های تبلیغاتی که در پیش گرفتیم، در حدود 400درصد نسبت به سال گذشته جذب توریست داشته باشیم.

البته مشکلاتی در حوزه قوانین وجود دارد و وزارت بهداشت بخش‌نامه‌هایی را صادر کرده است که با توسعه توریسم درمانی کمی مغایرت دارد. یکی از آن‌ها به‌کارگیری متخصصان تمام وقت و هیئت علمی است. این در حالی است که در قانون آمده که بیمار در انتخاب بیمارستان و پزشک خود کاملا مختار است. اما زمانیکه این آیین‌نامه صادر شده است، دیگر قانون قبلی ارزش خود را ندارد.

نقش بیمارستان‌های دولتی در کردستان چگونه است، آیا این مراکز درمانی ظرفیت جذب گردشگر سلامت را دارند؟

بله. این مراکز ظرفیت جذب بیمار خارجی را دارند اما متاسفانه عواملی وجود دارد که نمی‌توانند کار کنند. یکی از این موارد تاخیر در پرداخت‌های پزشکان و پرسنل این بیمارستان‌ها است که آسیب بسیار بزرگی را به آن‌ها وارد کرده.

باتوجه به مواردی که گفتید، استان کردستان می‌تواند در حوزه توریسم درمانی بسیار موفق عمل کند. اما در واقیعت اینگونه نبوده، دلیل این چیست؟

از بین رفتن اعتماد بیمارانی که از اقلیم کردستان عراق به این منطقه آمده‌اند. متاسفانه افرادی سودجو با نام دلال به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند و باعث از بین رفتن اعتماد گردشگران سلامت شده‌اند.

ما برای جذب دوباره این افراد باید اعتمادسازی کنیم. در ابتدا سخنانم گفتم این افراد عشیره‌ای زندگی می‌کنند. وقتی یکی از آن‌ها ناراضی باشد، باقی اعضای عشیره هم به تبعیت از او، ناراضی خواهند بود. ما باید به مرور زمان با ارائه خدمات درست اعتماد آن‌ها را مجدد به دست آوریم.

منبع : سایت گردشگری سلامت ایران

لینک منبع : https://medtourpress.ir//

اطلاعات تکميلي

  • رنکینگ: 1
  • ساعت فعالیت: No Data Entry
  • تاریخ شروع: یکشنبه, 30 مهر 2050
Super User

TAG_NAME_AUTHOR_POST

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…